Nevratné poškození se vrací

napsal

4. dubna se měla na knihkupeckých pultech objevit kniha americké publicistky Abigail Shrierové „Nevratné poškození“ s podtitulem „Jak naše dcery propadají transgenderové mánii. Nakladatelství Albatros Media, však v březnu náhle oznámilo, že kniha nevyjde. Vzhledem k tomu, jak krátce před avizovaným vydáním se oznámení objevilo, dá se usuzovat, že vytištěný náklad skončil ve stoupě. Poprvé od roku 1989.

Cancel Culture po Česku?

Rozhodnutí knihu nevydat vyvolalo bouřlivé diskuse na sociálních sítích i v médiích. Po té, co vešlo ve známost, že se v záležitosti angažovala Klára Šimáčková Laurenčíková, aktivistka aktuálně ve funkci zmocněnkyně vlády pro lidská práva, začalo se hovořit o české Cancel Culture. Paní Lurenčíková na svých sociálních sítích popírá, že by na nakladatelství vyvíjela tlak. 

Uvádí, že „pouze propojila“ nakladatelství s trans aktivistickým spolkem Transparent. Po zmíněném „pouhém propojení“ Albatros uvedl, že knihu nevydá, protože by to mohlo poškodit nespecifikovanou „trans komunitu“.

Knihu americké publicistky by přitom uvítali i odborníci. Sexuolog Vladislav Chvála, který k nim patří, uvedl pro deník Echo 24: „Tlak aktivistů na nakladatelství je obvyklá strategie a brání se tak skutečné diskusi o problému.“

Hlavně ať tu knihu nečte moje máma!

Napsala do uzavřené trans skupiny na sociální síti jedna z diskutujících dívek. Kniha pojednává o fenoménu ROGD (Rapid Onset Gender Dysforia). Poměrně nový termín se snaží popsat masivní nárůst počtu pubertálních dívek, které o sobě prohlašují, že se cítí jako muži.

Na internetu existuje nespočet „trans skupin“ a „trans influencerů“, kteří vnucují, že pubertální problémy dívek s jejich identitou lze jednoduše vyřešit „tranzicí“. V zásadě braním hormonů opačného pohlaví. Dívky mohou aktivistům uvěřit a po jejich působení se samy „diagnostikují“ jako trans. Od rodičů začnou vyžadovat, aby je oslovovali rodem opačného pohlaví. A totéž vyžadují od přátel.

Pokud jim rodiče ani přátelé nevyhoví, dívky se se často uchylují do zdánlivého bezpečí internetových trans skupinek, kde je ostatní přesvědčují, že jsou „trans“, a že potřebují hormony. 

Připomíná vám to chování sekty?

Jisté společné rysy s klasickými sektami trans aktivisté skutečně vykazují. Po „podpoře“ internetovou skupinkou pak dívky obvykle zamíří k sexuologovi. Návod, co říkat sexuologovi, aby ho přesvědčily k předepsání hormonů, snadno najdou na veřejně přístupných stránkách trans aktivistů. Třeba na stránkách spolku Jsem trans.

Jedna z našich nejznámějších sexuoložek MUDr. Hana Fifková říká, že za ní nyní přichází o 300% více dívek v pubertě než tomu bylo dříve. Často dívky přicházejí s tím, že samy lékařce sdělují svojí „diagnózu“, kterou si vyčetly na internetu.

Sexuologové ale nemohou zahájit hormonální terapii, dokud si nejsou jistí, že se skutečně jedná o transsexualitu. Tato odchylka je velmi vzácná, v populaci se objevuje v řádu promile. MUDr. Fifková se domnívá, že za rapidně zvýšeným počtem dívek, které nyní přicházejí do její ordinace stojí sociální nákaza z internetu. Rozhodně žádný výzkum neprokázall, že by se snad jednalo o náhlou celosvětovou epidemii transsexuality, podobnou třeba covidu.

Kam kráčíš rozume

A právě fenoménu ROGD se věnuje kniha Nevratné poškození. Její četbu lze tedy v současné situaci rozhodně doporučit. Jak rodičům tak dětem může pomoci s orientací v novém sociálním fenoménu. Skládá se z konkrétních příběhů, dostatečně jsou zastoupena stanoviska sexuologů včetně takových autorit jako je Ray Blanchard. 

Sdělení knihy je pozitivní, varuje před unáhlenou nevratnou „léčbou“ hormony a nasazováním blokátorů puberty. Před poškozením ideologií. V zásadě říká, že dívky z krize identity většinou „vyrostou“. Právě toto tvrzení odpovídá současným vědeckým závěrům tak, jak je artikuluje nedávná zpráva britské pediatričky Hillary Cass. Můžeme pozorovat, že Cass Report naráží nejen v Británii na masivní odpor ideologických trans aktivistů soustředěných v bohatě dotovaných neziskovkách. 

Je logické, že trans neziskovkám vadí i kniha Nevratné poškození. Lákavá je pro ně nejen vidina vlivu na mládež, ale i dotací na nejrůznější placené „trans vzdělávání“ ve školách. Jak v Británii, tak u nás. Dlužno dodat, že autorka Abigail Shrierová nepopírá, že některé dívky mohou skutečně trpět transsexualitou, jen říká, že jich je menšina.

Dobrá zpráva na závěr

Kniha právě vychází v nakladatelství Bourdon. Navzdory těm, kterým vydání nejvíc vadilo. Ti naopak nakladatelství Bourdon a knize Nevratné poškození poskytli paradoxně skvělou reklamu, a to úplně zadarmo. V Česku totiž k tématu trans už vyšly dvě polemické knihy, aniž vyvolaly větší ohlas. Zdá se, že oproti nim by se Nevratné poškození mohlo díky spojeným silám trans aktivistů, progresivistických médií a některých politiků prodávat jako pověstné housky na krámě.

Psáno pro online vydání časopisu TO https://denik.to

ilustrační foto: Yuris Alhumaydy / unsplash